Göksu Kapı Blog

Yangın Kapısı TSE Belgesi yangın kapılarının Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlara uygun olduğunu gösteren bir belgedir. Yangın Kapısı TSE Belgesi almak için yangın kapılarının yangına dayanıklılık, mekanik dayanım, duman sızdırmazlık, panik bar, elektrostatik boya gibi özellikleri test edilir ve uygun bulunursa belge verilir.

Yangın Kapısı TSE Belgesi olan kapılar yangın yönetmeliğine göre zorunlu olan kapılardır. Yangın kapısı TSE belgesi olmayan kapılar ise yangın güvenliği açısından riskli ve yasal olarak sorunlu kabul edilen mekanizmalardır.

Yangın Kapısı TSE Belgesi olan kapılar hem Türkiye hem de TSE geçerli kılan ülkelerde kullanılabilir. Yangın Kapısı TSE Belgesi almak isteyen üreticiler TSE (Türk Standartları Enstitüsü) web sitesinden başvuru yapabilir ve gerekli evrakları hazırlayabilirler.

GOXU markası altında ürettiğimiz Yangın Kapıları;

 • Yangına dayanıklılık süresi,
 • Mekanik dayanım gücü,
 • Duman sızdırmazlık özelliği,
 • Panik bar durumu,
 • Elektrostatik boya görünümü,

gibi testlerden başarıyla geçerek TSE Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Göksu Kapı olarak Otomatik Kapı Sistemleri üretimi alanındaki 30 yılı aşkın tecrübemizle imalatına devam ettiğimiz Yangın Kapısı modellerine ait TSE Belgelerine ve tüm diğer evraklara goxu.com.tr/belgelerimiz bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizde projenizde ihtiyacınız olan ve yapınıza %100 uyum sağlayacak Yangın Kapılarına Göksu Kapı kalitesiyle sahip olmak; dayanıklı, estetik kapılara en uygun fiyatlarla erişebilmek için +90 530 505 53 87 numarasını arayarak veya İletişim bağlantısına tıklayarak uzman ekip arkadaşlarımızdan anlık bilgi alabilirsiniz.

Yangın Kapısı Yönetmeliği 

Yangın Kapısı Yönetmeliği binaların yangından korunması hakkında 19 Aralık 2007 tarihli ve 26735 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan bir yönetmeliktir. Bu yönetmelik kamu ve özel sektörde kullanılan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmenin yangın riskini azaltmak ve yangın çıkması durumunda can ve mal kaybını önlemek için alınması gereken önlemleri, kuralları ve standartları belirlemektedir.

Yangın Kapısı Yönetmeliği ne göre Yangın Kapıları;

 • Yangının yayılmasını engelleyen,
 • Yangına belirli bir süre dayanabilen,
 • Güvenli bir şekilde tahliyeye imkan veren,
 • Kolay açılabilen ve kendiliğinden kapanabilen,

kapı sistemlerdir.

Yangın Kapısı modelleri bina yüksekliği, kullanım amacı, tehlike sınıfı ve yangın yüküne göre farklı özelliklerde olmalıdır. Bu kapıların yangın duvarları ile birlikte kullanılarak binaları bölümlere ayırması ve yangının diğer bölümlere sıçramasını önlemesi gerekir. Yangın Kapıları yönetmelikte belirtilen test yöntemleri ve sertifikalar ile uygunluğunu kanıtlamalıdır.

Ülkemizin ilgili kurumları tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete de yayınlanan Yangın Kapısı Yönetmeliği https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/12/20071219-2.htm bağlantısına tıklanarak incelenebilir.

Yangın Kapısı Teknik Şartnamesi 

Yangın Kapısı Teknik Şartnamesi yangın kapılarının üretim ve montajında uyulması gereken standartları belirleyen bir dokümandır. Bu şartname yangın yönetmeliği ve uluslararası normlara göre hazırlanmaktadır.

Yangın Kapısı Teknik Şartnamesi yangın kapılarının malzeme, kalınlık, kasa tipi, menteşe, fitil, aksesuar, boyut ve renk gibi özelliklerini belirtilmektedir. Bu şartnameye uygun olarak üretilen ve monte edilen Yangın Kapıları yangın sırasında alev ve dumandan korunmak ve hızlı tahliye sağlamak için önemli bir güvenlik unsuru oluşturmaktadır.

Türkiye'nin en tecrübeli Yangın Kapısı İmalatçıları arasında yer alan Göksu Kapı tarafından şartnamelere ve projenize %100 uyumlu Yangın Kapısının üretiminin yapılması isterseniz +90 530 505 53 87 numarasını arayarak uzman ekibimizle görüşebilirsiniz.

Yangın Kapısı Standartları 

Yangın Kapısı binalarda yangın tehlikesine karşı insanların güvenli bir şekilde binayı terk etmelerini sağlayan bir kapı türüdür. Otomatik Kapı Sistemleri yangına dayanıklı malzemelerden üretilir ve duman sızdırmazlık özelliğine sahiptir.

Yangın Kapılarının İmalatı ve Montajı sırasında TS EN 1634-1 standardına uyulması gerekir. Bu standart yangın kapılarının yangın dayanım sınıfını, test yöntemlerini ve belgelendirme sürecini belirler.

Yangın kapılarının ölçüleri de standartlara göre belirlenir. Genel olarak Yangın Kapısı Ölçüleri 90 x 210 cm veya 100 x 210 cm olmaktadır. Ancak projeye göre farklı ölçülerde Yangın Kapısı İmalatı da mümkündür. Yangın Kapısı duvar boşluğu ölçüsü alınırken, duvar kalınlığı ve zemin döşeme kotu da dikkate alınmalıdır. Ayrıca yangın kapısının genişliği en az 80 cm, yüksekliği en az 200 cm olmalıdır.

Yangın Kapısı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar arasında;

 • Kaçış yönüne doğru açılması,
 • Kapıda eşiğin bulunup bulunmaması,
 • Döner kapı veya turnike olmaması,
 • Kullanıcı yüküne göre tek kanatlı veya çift kanatlı olması,
 • Panik bar kullanıp kullanılmaması,

gösterilebilir.

Yangın Kapısının Aksesuarları yangına dayanıklı ve kaliteli olmalıdır. Yangın Kapısı emniyet kilidi, menteşe, kilit, kasa ve pervaz gibi parçalar yangın güvenliğini sağlamak için önemlidir. Bununla birlikte yangın güvenliği için doğru Yangın Kapısı Seçimi ve kullanımının çok önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Yangın Kapısı Antalya 

Yangın hem can hem de mal kaybına neden olan büyük bir tehlikedir. Yangın anında güvenli bir şekilde tahliye olabilmek için Yangın Kapısı kullanmak hayati önem taşır. Yangın Kapısı yangının yayılmasını engelleyen, duman ve alevin geçişine izin vermeyen, ısıya dayanıklı ve güvenli bir kapıdır. Yangın Kapısı kullanmak hem yangın yönetmeliğine uygun hem de insan hayatını korumak için gereklidir.

Antalya da Yangın Kapısı ihtiyacınız varsa size en uygun fiyat ve kalite garantisi sunan Antalya Yangın Kapısı üreticisi Göksu Kapı olarak bilinmektedir. Antalya Yangın Kapısı üretimi yapan firmamız alanında uzman ve deneyimli bir ekip ile Yangın Kapısı İmalatı yapmaktadır.

Göksu Kapı olarak Antalya dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışı için GOXU markası altında ürettiğimiz tüm Yangın Kapıları uluslararası standartlara uygun olarak imal edilmektedir. Gerekli testler tamamlandıktan sonra montaja giden bu kapıların kalitesi %100 müşteri memnuniyeti politikamıza uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Antalya da Yangın Kapısı ihtiyaçlarınız için İletişim kanallarımızı kullanarak bizimle irtibata geçerek Yangın Kapısı Modellerini ve Fiyatlarını öğrenebilir, size en uygun olanı seçebilirsiniz. Göksu Kapı tarafından istediğiniz ölçü ve renkte üretilen Yangın Kapıları size en kısa sürede teslim edilmektedir. Sevdiklerinizin ve yapınızın güvenliği için Yangın Kapısı kullanın.

Yangın Kapısının genişliği en az 80 cm, en fazla 120 cm olacak şekilde hazırlanır. Bu kapıların tam ölçüleri proje alanında yapılan incelemeler sonucu belirlenmektedir.

Yangın Talimatı yangın çıkması durumunda yapılacakların ve alınacak önlemlerin belirtildiği yönergedir. Yangın Talimatı genellikle işletmelerin veya binaların girişlerinde asılır.

Yangın Kapıları eski teknoloji ile üretilmesi halinde ortalama ağırlığı 85 kg olmaktadır. Yeni teknoloji ile üretilen Yangın Kapıları ise ortalama 60 kg gelmektedir.

Yangın Kapıları bir yangın sırasında insanların can güvenliğini koruyarak, onların güvenli bir şekilde çıkış yapmalarını sağlar. Ayrıca Yangın Kapıları yangının yayılmasını da engelleyerek yangının kontrol altına alınmasına yardımcı olur.