Göksu Kapı Blog

Yangın Kapısı yangın benzeri acil durumlarda insanların dışarıya en hızlı biçimde tahliyesini sağlayan ve yangının yayılmasını önleyen özel bir kapıdır. İnsanların can ve mal güvenliği açısından hayati bir öneme sahip olan Yangın Kapıları projelerin büyük bir kısmında zorunlu olarak kullanılır.

Doğru Yangın Kapısı Seçimi Hayat Kurtarır… Peki Yangın Kapısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Uzman ekip arkadaşımız tarafından kaleme alınan bu makalede Yangın Kapısı seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterleri sizler için sıraladık.

Yangın Kapısı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar arasında;

  • Yangın Kapısının Sertifikası : Yangın kapısının yangına dayanıklılık süresini belirleyen en önemli faktör kapının sertifikasıdır. Yangın Kapıları gerçek yangın koşullarını göz önüne alınarak hazırlanan laboratuvarlarda test edilerek sertifikalandırılır. Test sırasında kapının performansına göre onaylanmış kuruluş (burada laboratuvar) test edilen kapı için bir yangın derecesi sertifikası verir. Test yöntemlerini ve kabul kriterlerini belirleyen farklı normlar vardır. Dünyada en çok kabul gören normlar EN ve Ulusal Yangından Korunma Derneğidir. (NFPA) Yangın Kapısı Seçerken kapının bu normlara uygun olarak test edildiğini ve sertifikalandırıldığını kontrol etmelisiniz.
  • Yangın Kapısının Dayanım Süresi : Yangın kapısının dayanım süresi kapının yangın sırasında ne kadar süreyle dayanabileceğini belirtir. Yangın Kapıları genellikle 30, 60, 90 veya 120 dakika yangın dayanımı sağlar. Bu süreler yangının yayılması ve diğer alanlara sıçraması için gerekli olan süreleri karşılamak için belirlenir. Yangın Kapısı alırken kullanım alanına ve risk seviyesine göre uygun bir dayanım süresine sahip olan kapıyı tercih etmelisiniz.
  • Yangın Kapısının Malzemesi : Yangın kapısının malzemesi kapının yangına karşı direncini etkileyen bir diğer faktördür. Bu kapıları genellikle çelik, alüminyum, cam gibi malzemelerden üretilir. Bu malzemeler yangın dayanımı sağlamak için özel işlemlerden geçirilir. Yangın Kapıları yangın dayanımı sağlamak için alev geciktirici malzemelerle doldurulur. Bu malzemeler yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve yangın sırasında kapının iç kısmını korur. Yangın Kapısı Seçerken malzemenin kalitesine ve işçiliğine dikkat etmelisiniz.
  • Yangın Kapısının Donanımı : Yangın kapısının donanımı kapının kullanım kolaylığı ve güvenliği açısından önemlidir. Yangın kapısının donanımı arasında kilitler, menteşeler, panik kolları veya panik çubukları gibi özel donanımlar bulunur. Bu donanımlar monte edilecek yapının kullanım amacı göz önüne alınarak belirlenir.

gösterilebilir.

Sizde yapınızın gereksinimi olan ve projenize %100 uyum sağlayacak Yangın Kapılarına Göksu Kapı kalitesiyle sahip olmak; dayanıklı, estetik, güvenli, sertifikalı kapılara en uygun fiyatlarla erişebilmek için +90 530 505 53 87 numarasını arayarak veya İletişim bağlantısına tıklayarak uzman ekip arkadaşlarımızdan anlık bilgi alabilirsiniz.

Yangın Kapısı Adana 

Yangın hem can hem de mal kaybına neden olan büyük bir tehlikedir. Yangın anında kişilerin güvenli bir şekilde tahliye edilmesi ve yangının yayılmasının önlenmesi için Yangın Kapıları hayati bir rol oynamaktadır.

Yangın Kapıları yangına karşı belirli bir süre dayanıklı olmalı, kolay açılmalı ve kendi kendine kapanmalıdır. Bununla birlikte estetik ve fonksiyonel Yangın Kapılarına sahip olunması bina mimarisine ekstra bir tasarım katmaktadır.

Adana ilinde Yangın Kapısı ihtiyacı olan işletmeler tüm Türkiye ve dünyaya binlerce bayisi ile Yangın Kapısı dahil bütün kapı sistemlerini tedarik eden Göksu Kapıyı ilk seçenek olarak görmektedir. Göksu Kapı Mekatronik Yapı Teknolojileri San ve Tic. A. Ş. GOXU markası altında Otomatik Kapı sektörünün öncü ve üretici firması olarak yurt içi ve yurt dışında yaygın bayi ağı ve geniş ürün yelpazesi ile 30 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir.

GOXU Yangın Kapıları TS EN 1634-1 standardına göre test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Bu kapılar EI 45, EI 60 ve EI 90 sınıflarında üretilmektedir. Bu sınıflar yangın kapısının yangına karşı dayanıklılık süresini ifade eder. Örneğin; EI 45 sınıfı bir Yangın Kapısı 45 dakika boyunca yangının geçmesine izin vermez.

Göksu Kapı tarafından imal edilen Yangın Kapıları tek kanatlı veya çift kanatlı olarak üretilir. Tek Kanatlı Yangın Kapıları dar açıklıklara sahip yangın çıkış noktalarında kullanılırken, Çift Kanatlı Yangın Kapıları daha geniş açıklıklara sahip yangın çıkış noktalarında kullanılır. Çift Kanatlı Yangın Kapılarında kanatlardan biri sabit tutularak gerektiğinde kolaylıkla açılabilir.

Göksu Yangın Kapıları opsiyonel olarak panik bar, gözetleme penceresi, hidrolik kol veya elektrikli kanat tutucu gibi aksesuarları sunmaktadır. Bu Yangın Kapısı Aksesuarları;

  • Panik bar ile panik halinde kapının hızlı açılması sağlanır.
  • Gözetleme penceresi ile yangının veya geçişin kontrolü sağlanır.
  • Hidrolik kol ile kapının kendi kendine kapanması sağlanır.
  • Elektrikli kanat tutucu ile kapının istenilen açıklıkta sabitlenmesi sağlanır.

gibi faydalar sağlamaktadır.

GOXU Yangın Kapıları DKP veya galvaniz çelik sacdan imal edilir. İstenilen RAL renginde elektrostatik toz boya ile boyanarak yapılar ile %100 uyumlu hale getirilir. Hidrofor, trafo veya jeneratör gibi cihazların bulunduğu özel bölümlerde ise paslanmaz çelik sacdan özel sac kapılar da üretilebilir.

GOXU markalı Yangın Kapısı almak veya Adana ilindeki bayilerimizle iletişime geçebilmek için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz… Bununla birlikte web sitemizdeki ürünler kısmını inceleyerek GOXU markalı diğer Otomatik Kapı Sistemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yangından korunmak için kaliteli ve güvenilir bir Yangın Kapısı tercih etmeniz çok önemlidir. GOXU markalı Yangın Kapısı alarak hem can hem de mal güvenliğinizi sağlayın… Adana'da Yangın Kapısı Arıyorsanız GOXU Markasını Tercih Edin…

Yangın Kapısı Çeşitleri 

Yangın Kapısı yangın gibi acil durumlarda insanların dışarı en hızlı biçimde tahliye edilmesini sağlayan ve yangının yayılmasını önleyen özel kapı sistemleridir. Yangın Kapıları projelerin yangın güvenliği açısından hayati önem taşır ve binaların çoğunda zorunlu olarak kullanılır.

Yangın Kapıları imal edilirken projenin ihtiyaçları ve yapının ölçüleri göz önüne alınarak farklı modellerde üretilebilir. Yangın kapılarının çeşitleri kullanım alanlarına, malzeme türlerine ve yangına dayanıklılık sürelerine göre değişiklik göstermektedir.

Günümüzde en sık kullanılan Yangın Kapısı Çeşitleri arasında;

belirtilebilir.

Yazımızın devamında yukarıda belirttiğimiz Yangın Kapısı Çeşitleri ile ilgili kısa açıklamalar yapmaya çalışacağız.

Seksiyonel Yangın Kapısı 

Seksiyonel Yangın Kapısı endüstriyel alanlarda kullanılan ve genellikle büyük boyutlarda olan yangın kapısı çeşididir. Seksiyonel Kapı fabrika, depo, hangar gibi yerlerde kullanılır ve yüksek performans sağlar.

Seksiyonel Yangın Kapıları alevlere 30, 60, 90 veya 120 dakika kadar dayanabilir ve yüksek sıcaklıklara karşı dirençlidir. Bu kapılar farklı boyutlarda, renklerde ve modellerde üretilebilir ve estetik bir görünüm sağlayabilir.

Sarmal Yangın Kapısı 

Sarmal Yangın Kapısı alüminyum veya PVC malzemeden üretilen ve genellikle ofis, hastane, okul gibi yerlerde kullanılan Yangın Kapısı çeşididir. Sarmal Yangın Kapıları Çelik Yangın Kapılarına göre daha hafiftir ve kolay açılabilir. Sarmal Kapı alevlere 30, 60, 90 ya da 120 dakika kadar dayanabilir ve farklı tasarımlarda üretilebilir.

Cam Yangın Kapısı 

Cam Yangın Kapısı cam malzemeden üretilen ve genellikle alışveriş merkezi, mağaza, fuaye gibi yerlerde kullanılan Yangın Kapısı çeşididir. Cam Yangın Kapıları şeffaf bir görünüm sunar ve iç mekan ile dış mekan arasında bağlantı kurar. Cam Yangın Kapıları alevlere 30 veya 60 dakika kadar dayanabilir ancak kırılma riski vardır.

Çelik Yangın Kapısı 

Çelik Yangın Kapısı çelik malzemeden üretilen ve genellikle yangın merdivenleri, yangın koridorları ve yangın sınırlandırma duvarları gibi alanlarda kullanılan Yangın Kapısı çeşididir. Alevlere 30, 60, 90 veya 120 dakika kadar dayanabilen bu kapılar yüksek sıcaklıklara karşı dirençlidir. Çelik Yangın Kapıları farklı boyutlarda, renklerde ve modellerde üretilebilir ve kullanıldıkları alanlara estetik bir görünüm sağlar.

Ahşap Yangın Kapısı 

Ahşap Yangın Kapısı ahşap malzemeden üretilen ve genellikle otel, restoran, konut, villa gibi yerlerde kullanılan Yangın Kapısı çeşididir. Doğal bir görünüm sunan bu kapılar dekorasyona uyum sağlar. Ahşap Yangın Kapıları alevlere 30, 60 veya 90 dakika kadar dayanabilir ancak çelik veya alüminyum yangın kapılarına göre daha az tercih edilir.

Türkiye'nin en tecrübeli Yangın Kapısı Üreticileri arasında yer alan Göksu Kapı tarafından şartnamelere ve projenize %100 uyumlu Yangın Kapısının imalatının yapılması isterseniz +90 530 505 53 87 numarasını arayarak uzman ekibimizle görüşebilirsiniz.

Yangın Kapısı yangın sırasında insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan ve yangının yayılmasını önleyen özel bir kapıdır. Yangın Kapısı yangına dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Belirli bir süre boyunca alevlere ve dumana karşı dirençlidir.

Yangın Kapısı yangın alarmı çaldığında otomatik olarak kapanır veya elle kapatılabilir. Yangın Kapısı yangın merdiveni gibi acil çıkış yollarına açılan kapılardır ve asla kilitli tutulmamalıdır. Yangın yönetmeliğine uygun olarak belirlenmiş standartlara ve işaretlere sahip olmalıdır.

Yangın Kapısı yangın sırasında insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan ve yangının yayılmasını önleyen özel bir kapıdır. Yangın Kapısı yangına dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Belirli bir süre boyunca alevlere ve dumana karşı dirençlidir.

Yangın Kapısı yangın alarmı çaldığında otomatik olarak kapanır veya elle kapatılabilir. Yangın Kapısı yangın merdiveni gibi acil çıkış yollarına açılan kapılardır ve asla kilitli tutulmamalıdır. Yangın yönetmeliğine uygun olarak belirlenmiş standartlara ve işaretlere sahip olmalıdır.

Yangın Kapısı yangının yayılmasını engellemek için alevlere ve dumana dayanıklı malzemelerden yapılır. Bu kapılar her zaman açık tutulmalı veya kolayca açılmalıdır. Yangın Kapısı yangın alarmı çaldığında otomatik olarak açılacak şekilde tasarlanabilir.

Yangın Kapısı basınçlı bir yay mekanizması ile çalışır. Kapıyı açmak için üzerindeki kolu aşağı doğru çekmek yeterlidir. Yangın kapısı açıldığında yay mekanizması sayesinde otomatik olarak kapanır.

Yangın Kapısı Ne Kadar sorusunun cevabı kapının özelliklerine, boyutlarına, yangına dayanma süresine, üretim sürecinde kullanılan malzemelere göre farklılık göstermektedir. En doğru fiyatı İletişim kanallarımızı kullanıp Bize Ulaşarak alabilirsiniz.